امروز:

کتیبه چهارده معصوم مسجد جامع یزد

» نوع مطلب : اطلاعات عمومی مسجد جامع ،

دوستداران تاریخ و فرهنگ این سرزمین همچنان منتظر بازگشت کتیبه 700 ساله به مسجد جامع یزد هستند.

مدتی است که از سرقت کتیبه 700 ساله مسجد جامع یزد میگذرد و هنوز خبر خوشی در رابطه با پیدا شدن آن نرسیده است. نکته جالب این است که سرقت زمانی صورت گرفته که فقط چند ماه از نصب دوربینهای امنیتی در مسجد میگذشته است.

دوربین

سایتهای خبری زیادی را دیده ام که خبر به سرقت رفتن این کتیبه را منعکس کرده اند ،اما هیچکدام حتی یک عکس هم از کتیبه منتشر نکردند تا خواننده حداقل شکل و ظاهر کتیبه را ببیند.

 

کتیبه 700 ساله

تصویر بزرگتر (700 کیلویایت)

 

همانطور که در عکس مشاهده میکنید ، در متن کتیبه تاریخ 777 هجری قمری ذکر شده است. همچنین در این کتیبه به طرز زیبایی اسم چهارده معصوم نقش بسته است. حاشیه کتیبه از کاشی معرق و نقش آن با حاشیه کتیبه سوره فتح در ایوان مسجد مطابقت دارد.

ولی اکنون ...

اکنون جایگاه این کتیبه را تخته چوبی ،فراگرفته است ، مثل این که یادش رفته تکیه بر جایگاه بزرگان نتوان زد.

اگر هدف سارقان این بوده که کتیبه را از جلوی چشم بینندگان دور کنند ، مسئولین نیز آنها را در این امر یاری کرده اند ، زیرا میتوانستند حداقل بجای نصب یک تخته سه لایه ،یک بنر حاوی عکس کتیبه را بجای آن نصب کنند ، تا به مردم یادآوری کنند که تاریخ و فرهنگ این سرزمین همچنان در خطر است ،درصورتیکه از همان اوایل شروع نوروز ،سعی در پوشاندن جایگاه کتیبه داشتند تا خود را از جواب دادن به سوالات متعدد میهمانان نوروزی در رابطه با کتیبه برهانند.

کتیبه 700 ساله

بهر حال اتفاقیست که مسئولین را در امر حفاظت یکی از شاهکارهای معماری ایران بیدار کرد و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

--برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه نمایید--
نوشته شده در : جمعه 14 خرداد 1389  توسط : مجتبی .    نظرات() .

برچسب ها: کتیبه ، کریاس ، کاشی معرق ، کتیبه چهارده معصوم ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic